niedziela, 26 czerwca 2011

słoń

Słoń afrykański żyje w dwóch różnych regionach Afryki i niektórzy badacze uznają te grupy za dwa odrębne gatunki. Słonie leśne lubią lasy deszczowe Afryki Zachodniej i Centralnej. Jest ich od 80 do 220 tys. Słonie stepowe, które wolą raczej sawanny, są natomiast największymi ssakami lądowymi. Kiedyś zamieszkiwały prawie całą Afrykę i było ich na pewno kilkanaście milionów. Dziś przetrwało niewiele ponad 40 tys.

Słonie azjatyckie są znacznie mniejsze od słoni afrykańskich, ale i tak są baaaardzo duuuuże. Mają aż 3 metry wzrostu, a gdyby zmierzyć krokami długość słonia, od trąby do ogona, musielibyśmy przejść ponad 6 metrów! Nic dziwnego, że te kolosy ważą ok. 5 ton. Słoń afrykański zaś ma ponad 4 metry wzrostu, waży ponad 6 ton, a żeby obejść jednego takiego słonia, trzeba byłoby przejść 15 m - 7,5 m od trąby do ogona i z powrotem.

Czym jeszcze różnią się słonie azjatyckie od afrykańskich? Wyglądem. Głowę mają dużą, z płaskim czołem, choć nad oczami można zauważyć dwa guzy. Mają mniejsze uszy, a ciosy (nazywane często kłami, w rzeczywistości są to bardzo długie siekacze) są niewielkie i trafiają się tylko u panów. Panie - słonie miewają je bardzo rzadko. Słonie z Azji mają też gładką trąbę, która kończy się jednym wyrostkiem. Ten wyrostek ułatwia słoniom chwytanie różnych przedmiotów. U słoni z Afryki pokryta bruzdami trąba kończy się dwoma takimi wyrostkami. Słonie te mają też płaskie, cofnięte czoło i duże uszy, którymi wachlują się w czasie upałów, odpędzają dokuczliwe owady i porozumiewają się z innymi zwierzętami w stadzie. I co najważniejsze - mają bardzo długie ciosy - rekordowe dorastają nawet do 3,5 metra. Ciosy występują zarówno u samców, jak i u samic słoni z Afryki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz